ذخیره سازی دیتا در حجم 330 ترابایت در کف دست

یکی دو سال اخیر کارشناسان و متخصصین صنعت "ذخیره سازی دیتا" همواره درحال فعالیت و آزمایش برخی مواد عجیب و غریب بوده اند. سونی اعلام کرده که با همکاری با تیمی از متخصصین مرکز تحقیقاتی شرکت آی بی ام در زوریخ موفق به ساخت یک نوار مغناطیسی جدید شده که قادر است 330 ترابایت دیتا را در یک کارتریج به اندازه کف دست ذخیره کند. در گذشته همین مقدار کارتریج میتوانست تنها 15 ترابایت دیتا را در خود جای دهد.
برای مثال، این حجم از حافظه برای نگهداری 3.379 نسخه از تمامی اسناد موجود در وبسایت ویکیپدیا کافی است. همانطور که حدس میزدید کاربرد این نوع کارتریج برای کاربران خانگی نیست و درصورت تولید، بیشتر در سرورها و مراکز داده بزرگ به کارگرفته خواهد شد.
این نوار مغناطیسی جدید میتواند در هر اینچ مربع حدود 201 گیگابایت دیتا را ذخیره کند که این ظرفیت بیش از 20 برابر ظرفیت حافظه های داخلی امروزی است. برای رسیدن به چنین ظرفیتی، تیم تحقیقاتی روشی جدید برای کاهش فاصله بین نوار مغناطیس و سر مغناطیسی (Magnetic Head) ابداع کرده و همچنین با به کارگیری یک نوع ماده روان کننده، حرکت آرام و همچنین سرعت خواندن و انتقال دادهها را تا حدودی افزایش داده است.
برای افزایش طول و ظرفیت این نوارها، دیتاها به شکل مرتب و در لایه های مختلفی از ذرات نانو نگهداری میشوند. مرکز تحقیقاتی آی بی ام گفته که این موفقیت یعنی امکان توسعه ظرفیت حافظه داخلی دستگاه ها در آینده با سرعت خیلی بیشتری انجام خواهد گرفت. از آنجایی که نیاز به دستگاههای مجهز به فضای ذخیره سازی با ظرفیت بالا هر روز افزایش پیدا میکند، مطمئنا در چند سال آینده شاهد نوآوری های متعددی در این زمینه خواهیم بود.